четвер, 27 лютого 2025 р.

України вірний син

 


«Я не тому письменник українського народу, що вмію писати.

Я тому письменник, що відчуваю обов'язок перед народом»  

                                     Улас Самчук

Видатний український письменник, журналіст і публіцист, редактор Улас Самчук народився 20 лютого 1905 року в родині багатих селян на Волині. Перед закінченням гімназії майбутнього письменника забрали служити в польську армію. Самчук дезертирував з армії і потрапив до Німеччини, де працював якийсь час. У 1927 році письменник почав навчання в Бреславському університеті. У той же час він починає друкувати свої перші твори в польських та українських періодичних виданнях. Через пару років Самчук перебирається до Чехословаччини, до Праги, де проживає до 1941 року. Варто сказати, що в 20-30 роки в Празі проживало досить багато діячів українського мистецтва. Прага стала для нього  центром культурного життя, так як в Україні неможливо було бути причетним до мистецтва, не піддаючи своє життя небезпеці. Улас Самчук був одним з організаторів МУРу, групи українських письменників, що проживають в 40-і роки в німецьких таборах.

У 1948 році Самчук відправився в Канаду. До цього, в 1941 році року він встиг побувати у складі похідних груп ОУН на території своєї рідної Волині. Письменник був відомий в Америці та країнах Європи. Зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Він є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», збірки оповідань «Месники», «Віднайдений рай», низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932-1933 років.

Про його творчість написана чимала кількість критичних відгуків та рецензій. Письменник помер 9 липня 1987 року в Торонто. Романи Самчука включені в шкільну програму з української літератури і вважаються видатними художніми творами ХХ століття.

З нагоди 120-ої річниці від дня народження Уласа Самчука в бібліотеці діє книжкова виставка «України вірний син».


Немає коментарів:

Дописати коментар