пʼятниця, 28 лютого 2025 р.

Нескорений Крим

 


11 років тому, 26 лютого 2014 року, у місті Сімферополі під будинком Верховної Ради Автономної Республіки Крим відбувся організований Меджлісом кримськотатарського народу масовий мітинг на підтримку територіальної цілісності України.

Того дня у мирний спосіб українцям вдалося не допустити позачергового засідання парламенту та перегляду статусу Автономної Республіки Крим у складі України. Відтоді 26 лютого стало символом опору окупації, яка триває і досі.

Зараз український та кримськотатарський народи пліч-о-пліч воюють проти російського агресора.  Ми  поділяємо  біль українців, які проживають в тимчасово окупованому Криму, а також тих, хто вимушено покинув свої домівки.

Крим нескорений, нескорена вся Україна.

Саме ці події висвітлює книжкова виставка «Нескорений Крим», яку підготувала наша бібліотека до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.


Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська

 

Щороку, 25 лютого ми згадуємо талановиту поетесу, драматургиню, класика української літератури – Лесю Українку. На її творах виросло не одне покоління українців, а її вірші настільки актуальні, ніби написані сьогодні.

З нагоди відзначення 154-річчя від дня народження Лесі Українки в бібліотеці було проведено літературну годину «Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська»,  на яку завітали учні 3- А класу Дубенського ліцею №2 разом з класоводом Тетяною Бондарук та завідувачкою бібліотеки ліцею Людмилою Чижук.

Під час заходу діти ознайомилися  з життєвим та творчим шляхом письменниці. Присутні декламували вірші поетеси. Подивились відео кліпи на слова Лесі Українки.  Тетяна Славентівна Бондарчук  підготувала міні книжечки з найкращими віршами поетеси та роздала діткам на згадку. В бібліотеці також діє книжкова виставка «Слово – зброю їй вручила доля», на якій представлені твори видатної поетеси.

Неоціненний творчий спадок, життєві принципи і сила духу славетної Лесі Українки завжди будуть у пам’яті кожного українця. Її ім’я уособлює саму Україну.

Ти себе Українкою звала.

І чи краще знайти ім’я

Тій, що радістю в муках сіяла,

Як Вітчизна велика твоя.








Незламні три роки боротьби, віри та єдності


 24 лютого 2025 року, виповнюється 3 роки від повномасштабного вторгнення військ російської федерації в Україну, яке стало продовженням окупації Автономної республіки Крим в лютому 2014 року та захоплення частини Донецької і Луганської областей навесні того ж року.

24 лютого - чорна дата, яка назавжди закарбувалася у нашій пам'яті. Це той день, коли всі ми почули страшне - почалася війна...

24 лютого - найдовший день нашого життя. Найважчий день нашої новітньої історії. Ми прокинулися рано і відтоді не засинаємо.

Уже три роки наші хлопці та дівчата військові боронять кордони суверенної неньки-України вдень і вночі.

Схиляємо голову перед тими, хто віддав своє життя, і дякуємо всім, хто бореться сьогодні за наше майбутнє.

У бібліотеці представлена книжкова виставка «Незламні три роки боротьби, віри та єдності», на якій представлені книги про сумні події в Україні в період з 2022 року.


Рідна мова - світ душі моєї

 

Кожного  року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної та культурної багатоманітності.

Міжнародний день рідної мови – свято, яке нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою. Мова – це не тільки засіб спілкування. Це – основа національної ідентичності, простір нашої свободи та гідності.

В умовах повномасштабної війни кожен українець відчув, що мова має значення. І сьогодні зі зброєю в руках Збройні Сили України героїчно захищають не тільки територіальні кордони нашої країни, але й право кожного громадянина розмовляти рідною мовою.

Для нас рідна мова — це не тільки дорога спадщина, яка об'єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.

  У Дубенській  міській центральній публічній бібліотеці з нагоди дня рідної мови відбулася літературна година « Рідна мова - світ душі моєї», на якій були присутні учні 5- А та 5 –В класу Дубенського ліцею № 1. Учні прийняли активну участь у заході, а також ознайомились з постійно діючою виставкою « До рідного слова торкнися душею». Дякуємо за співпрацю  класоводу і вчителю української мови Юлії  Бернацькій, а також завідувачці бібліотеки ліцею № 1 Ірині Підвисоцькій.

 




четвер, 27 лютого 2025 р.

України вірний син

 


«Я не тому письменник українського народу, що вмію писати.

Я тому письменник, що відчуваю обов'язок перед народом»  

                                     Улас Самчук

Видатний український письменник, журналіст і публіцист, редактор Улас Самчук народився 20 лютого 1905 року в родині багатих селян на Волині. Перед закінченням гімназії майбутнього письменника забрали служити в польську армію. Самчук дезертирував з армії і потрапив до Німеччини, де працював якийсь час. У 1927 році письменник почав навчання в Бреславському університеті. У той же час він починає друкувати свої перші твори в польських та українських періодичних виданнях. Через пару років Самчук перебирається до Чехословаччини, до Праги, де проживає до 1941 року. Варто сказати, що в 20-30 роки в Празі проживало досить багато діячів українського мистецтва. Прага стала для нього  центром культурного життя, так як в Україні неможливо було бути причетним до мистецтва, не піддаючи своє життя небезпеці. Улас Самчук був одним з організаторів МУРу, групи українських письменників, що проживають в 40-і роки в німецьких таборах.

У 1948 році Самчук відправився в Канаду. До цього, в 1941 році року він встиг побувати у складі похідних груп ОУН на території своєї рідної Волині. Письменник був відомий в Америці та країнах Європи. Зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Він є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», збірки оповідань «Месники», «Віднайдений рай», низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932-1933 років.

Про його творчість написана чимала кількість критичних відгуків та рецензій. Письменник помер 9 липня 1987 року в Торонто. Романи Самчука включені в шкільну програму з української літератури і вважаються видатними художніми творами ХХ століття.

З нагоди 120-ої річниці від дня народження Уласа Самчука в бібліотеці діє книжкова виставка «України вірний син».


У їхніх серцях жила Україна


А сотню вже зустріли небеса..

Летіли легко, хоч Майдан ридав.. ​

І з кров`ю перемішана сльоза…

А батько сина ще не відпускав.

Небесна Сотня - герої незборені,

Найкращі, найвідважніші сини,

Яскравим сяйвом в небі засвітились,

Щоб інші мріяли, любили і жили…

20 лютого щорічно відзначається День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року № 69/2015 "Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні".

Їх назвали Небесною сотнею – українців які загинули у Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській. Гинули за честь, за волю, за право бути народом – джерелом і мірилом влади у власній державі, за країну, в якій не страшно жити і народжувати дітей.

107 загиблих учасників Революції Гідності, а також активісти Майдану, які загинули навесні 2014 року з початком російської агресії на сході України назавжди залишаться в нашій пам'яті.

Сьогодні вся країна схиляє голову перед Героями Небесної Сотні. Саме вони зуміли рішуче стати до боротьби зі злом, заплативши за перемогу надвисоку ціну – власне життя. Герої не вмирають…

З нагоди відзначення пам'ятної дати у бібліотеці діє книжкова виставка «У їхніх серцях жила Україна».


пʼятниця, 7 лютого 2025 р.

Обласний літературний конкурс «Колобок. Нові Рецепти»

 

На Рівненщині стартував обласний літературний конкурс «Колобок. Нові Рецепти» , його учасниками можуть бути жителі Рівненщини віком від 13 років до 90+.  Умови конкурсу: не більше 10-ти чотиривірші або до 3-ох сторінок прози - такий ліміт тексту. В текстах мають бути художні вкраплення про хліб: перешіптування колосків, мішки з зерном біля млина, процес замішування тіста або перемелення зерна жорнами...

Конкурс проводиться з метою:  виявлення серед жителів області творчих особистостей, здібних до літератури; усвідомлення своєї ідентичності через розуміння глибинних сенсів, закладених в основу казки;  акцентування уваги на хліборобстві, яке формувало ментальну особливість українців.

Ініціатором конкурсу є Рівненська організація Національної спілки письменників України (НСПУ).

Захід пройшов у затишній теплій атмосфері Дубенської центральної міської бібліотеки. Присутні почули про цінності життя, розкрили символістику, відомої з дитинства, української казки «Колобк», мали можливість переглянути оригінальну збірку «Колобок. Нові рецепти».

Провели презентацію письменники Рівненщини, а саме: Ірина Сваха, голова Рівненської організації спілки письменників України (НСПУ); Тамара Бацмай, письменниця, одна з організаторів Всеукраїнського фестивалю авторської пісні та співаної поезії «Словоспів»; Тетяна Крюкова, дитяча письменниця, казкотерапевт, літераторка з Одеси; Ірина Гром'як, поетеса із Рівненщини. Літератори ознайомили  всіх присутніх із концепцією конкурсу.

Кожен учасник сьогоднішньої презентації отримав масу приємних емоцій, надихнувся свіжими ідеями ти налаштувався на створення нової літературної оповіді про український смачний хліб. На завершення заходу учасникам було презентовано ексклюзивні книжкові закладки, концепції-програмки літературного конкурсу.

Даний проект був презентований для учнів Дубенського ліцею № 3 та студентів Дубенського фахового медичного коледжу.

Діти, молодь й талановиті мешканці громади мають можливість долучитися та написати цікаві авторські казки, сюжет яких буде наповнений будь-якими елементами процесу створення хліба – від посіву зерна до смакування запашною випічкою. На переможців чекають грошові винагороди.

 


 




четвер, 6 лютого 2025 р.

Всесвітній день читання вголос

 


Щорічно у першу середу лютого світ відзначає цікаве й доволі молоде свято – Всесвітній день читання вголос (World Read Aloud Day). Цю подію започаткував міжнародний освітній проєкт «LitWorld» у 2010 році, яку підхопили мешканці 173 країн.

Свято має  мету заохочення людства, а найбільше – молодого покоління, до читання книг. Читання — це не тільки прекрасний спосіб проведення дозвілля, а й чудовий спосіб підвищити рівень інтелекту, покращити пам’ять та розвинути гнучкість мислення.

До цієї чудової ідеї приєдналися  учні 2 – А класу Дубенського ліцею № 2 з класоводом Тетяною Міхновець та завідувачкою бібліотеки ліцею Людмилою Чижук і подарували своїм друзям радість спілкування з книгою.