понеділок, 30 грудня 2024 р.

Світло Різдва

 

Різдво – чарівний час, коли можна знайти на сторінках книг всю магію світів, пригоди та історію див. Учасники літературно-лялькової студії «Веселинка» завітали до бібліотеки із біблійною театралізованою історією створення землі, історією виникнення свята, а також з історією про диво яке трапилось на Різдво.

На захід завітав депутат Дубенської міської ради Микола Пилипчук, який сердечно привітав присутніх з різдвяними і новорічними святами та подарував діткам солодкі подарунки.

Родзинкою свята була музична композиція у виконанні Катрусі Гундової та чаювання у теплій атмосфері.

Вітаємо всіх з Різдвяними святами, найкращими святами  для дітей та дорослих, і бажаємо Божого захисту і благословіння для воїнів і України,  миру, тепла і затишку у кожну родину.     





пʼятниця, 13 грудня 2024 р.

Чорнобиль… Пам’ять не відпускає

 


14 грудня в Україні відзначають День вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – людей, які ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію XX ст., що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС.

Чорнобиль… Чорний біль нашої землі. І скільки не минуло б років, все одно це слово полум’яніє чорним вогнищем скорботи. Чорний день в історії України став відомий усьому людству. Ця аварія не має аналогів за масштабами забруднення довкілля та негативного впливу на здоров’я людей.

До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС  працівники бібліотеки  підготували  книжкову  виставку  «Чорнобиль… Пам’ять не відпускає» .

Техногенна катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції, яка  сталася 26 квітня 1986 року –   найважча  за своїми наслідками катастрофа в сучасній історії. В Україні внаслідок вибуху було  радіаційно забруднено понад  дві тисячі населених пунктів. Але найстрашніше – це  людське горе, пов’язане зі смертю чи втратою здоров’я ліквідаторів аварії, хворобами дітей, страхом важких наслідків катастрофи.

Ми пам’ятаємо і шануємо загиблих героїв  – ліквідаторів аварії, які пожертвували  власним  здоров’ям і життям.


В читачі посвята – для дітей всіх свято!


З раннього дитинства кожна людина звертається до книги, Бо саме читання книг збагачує наше життя, робить його більш цікавим і наповненим, допомагає нам через книгу пізнавати світ.

Сьогодні до книгозбірні на бібліотечне свято «В читачі посвята – для дітей всіх свято!», завітали учні 2 – А класу Дубенського ліцею № 2 разом з класоводом Тетяною Міхновець та Завідувачкою бібліотеки ліцею Людмилою Чижук.

В дружній атмосфері наші маленькі гості пригадали історію створення книги, основні правила користування книгою, підготували і провели театралізовану виставу «Ріпка» на новий лад, показали себе справжніми знавцями і любителями читання під час вікторин, яку проводила Королева Книг.

На згадку про свято діти отримали «Пам`ятки читача» та смаколики з побажаннями.








Твоє право – твій обов’язок

 


Дитинство—це найбільш безтурботна та прекрасна пора в житті кожної людини. Саме в цей період особистість формується фізично, психічно, інтелектуально, здобуває необхідні знання та навички. Для дітей мають бути створені всі умови для повноцінного життя та розвитку, а для цього дитина та родина, де вона виховується, мають перебувати під правовим захистом держави.

 В 1948 році держави, що увійшли до ООН підписали Загальну декларацію прав людини – документ, який забезпечує громадянські права та свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканість та багато іншого. Але в Декларації немає жодного слова про дітей, які потребують особливої уваги та захисту з боку держави.

 Саме тому в 1948 році ООН прийняла окремий документ « Конвенція про права дитини», в якому держави зобов’язані дотримуватись прав кожної дитини.

Щорічно 10 грудня ми відзначаємо Міжнародний день захисту прав людини.  Цій даті була присвячена година спілкування « Твоє право – твій обов’язок», яка відбулася у нашій бібліотеці з учнями 6-Б класу ліцею № 3. Учні ознайомились з основними статтями Конвенції про права дитини, про свої обов’язки, прийняли участь у казковій правовій вікторині. На захід була запрошена інспектор з дотримання прав людини Дубенського райвідділу поліції Олеся Бондарець, яка  розповіла про  Міжнародну акцію «16 днів проти насильства», що проходить з 25 листопада по 10 грудня.   

               



Чарівниця Зима

 

Мабуть, зима — найкраща пора для читання. Святий Миколай з мішком подарунків, новорічна ялинка, перша різдвяна зірочка в небі — все це так близько і так хвилююче! Запрошуємо вас до бібліотеки на чергову зустріч з новими історіями, снігопадом пригод та незабутніми враженнями.

Для всіх маленьких читачів ми підготували добірку книжок про зиму та Новий рік.

Запрошуємо до читання!



четвер, 12 грудня 2024 р.

1933. Хроніка голодного геноциду

 


Голодомор 1932 – 1933 років – одна з найстрашніших сторінок історії українського народу.

Україна внаслідок Голодомору – геноциду 1932–1933 років, масових штучних голодів 1921–1923 та 1946–1947 років втратила мільйони людських життів.

Знищення українського народу як національної групи – такою була мета  злочину  комуністичного  тоталітарного режиму  через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл і цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресій проти незгодних створив для українців умови, не сумісні із життям.

Кожен з нас пам’ятає про цей злочин. Зі сторінками голодомору знайомить виставка « 1933.  Хроніка голодного геноциду», до Дня пам’яті жертв голодомору,  з якою можна ознайомитися у нашій бібліотеці.



Україна - територія Гідності та Свободи

 


21 листопада, Україна відзначає День гідності та свободи Це свято присвячене річниці відразу двох знаменних подій в українській історії - Помаранчевої революції та Євромайдану.

Помаранчева революція – це акції протесту українців проти масових фальсифікацій на президентських виборах 2004 року на користь Віктора Януковича. Мітинги отримали назву за кольором, який використовували прибічники кандидата в президенти Віктора Ющенка й опозиційної партії «Наша Україна». Під помаранчевими стягами протестували українці, яким була небайдужа доля країни.

21 листопада 2013 року півтори тисячі людей вийшли на майдан Незалежності проти того, що проросійський президент Віктор Янукович відмовився підписувати угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі. Акція протесту назвали Євромайдан, а згодом Революцією Гідності.

Уночі 30 листопада розпочався жорстокий розгін міліцією студентів. У відповідь на це 1 грудня в центр Києва з’їхалися сотні тисяч людей.

З нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи в Дубенській міській центральній публічній бібліотеці діє книжкова виставка "Україна - територія Гідності та Свободи".


середа, 11 грудня 2024 р.

У царстві книг

 


Любов до читання відкриває двері до пригод, пізнання нового та цілого ряду ключових навичок, таких як розвиток мовлення та формування словникового запасу. Читання розвиває мислення та уяву, покращує пам’ять. Дуже важливо з ранніх років прищепити дитині любов до книги і в цьому допоможе відвідування бібліотеки.

Сьогодні в гості до Дубенської міської центральної публічної бібліотеки на бібліотечний урок завітали учні 2-го класу Дубенський ліцей №3 з  класоводом Наталією Григорівною Гнатюк та асистентом Марією Олександрівною Чайкою. Маленькі читачі ознайомились з фондом бібліотеки, виставками, новою літературою, а також взяли книги для читання вдома.








День нової книги

 


Спитай себе, дитино, хто ти є,

І в серці обізветься рідна мова;

І в голосі яснім ім'я твоє

Просяє, наче зірка світанкова.

З родинного гнізда, немов пташа,

Ти полетиш, де світу далечизна,

Та в рідній мові буде вся душа

І вся твоя дорога, вся Вітчизна.

У просторах, яким немає меж,

Не згубишся, як на вітрах полова.

Моря перелетиш і не впадеш,

Допоки буде в серці рідна мова.

(Дмитро Павличко)

Дуже часто називають нашу мову милозвучною, як спів солов’я, бо лине вона, як ніжна пісня співучого соловейка. Наша мова немов барвистий український віночок, у якому вплетено різнокольорові стрічки. Нашу мову порівнюють з калиною, бо вона така ж красива, як народний улюблений символ українців.

«Рідна мова дорога людині, як саме життя» - говорить народна мудрість. І це так. Адже без мови не може існувати жоден народ та його культура.

27 жовтня ми будемо  відзначати  День української писемності та мови - свято розвитку державної мови. Напередодні свята у  Дубенській міській центральній публічній бібліотеці відбувся  день нової книги. До нас завітали учні 4-Б класу ліцею № 2  з класоводом Валентиною Миколаївною Козлюк та бібліотекарем ліцею Людмилою Григорівною Чижук. Учні ознайомились з новинками літератури сучасних українських та зарубіжних  письменників та взяли книги додому.

Мова
- духовне багатство народу. Щоб любити - треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й недосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.

(Василь Сухомлинський)





Згадав свою Волинь святую

 


24 жовтня до 178-ї річниці перебування Кобзаря на Дубенщині у Дубенській міській центральній публічній бібліотеці відбулося Шевченківське свято «Згадав свою Волинь святую».

   Шляхами нашого краю Тарас Шевченко мандрував восени 1846 року. У повісті «Варнак» він пише: «з Кременця пішов я через село Верба в Дубно, а з Дубна на Острог, Корець і на Новоград-Волинський, на береги моєї рідної, моєї прекрасної Случі».

    Про ці далекі події розповіла присутнім ведуча заходу -  письменниця  Любов Пшенична. Саме про це ідеться  у  документальному  фільмі «Шевченкова дорога», який створили режисер Микола Величковський та письменники Дубенщини , перегляд  якого відбувся під час заходу.

    На Шевченківському святі звучали пісні «Ой шляхи широкії» у  виконані Оксани Буханської,  «Про благодатну долю України» у виконанні учня 5 класу Дубенської школи мистецтв Бориса Якимчука, викладач Чекеренда Наталія,  «Ти є і будеш Україно» та «Мир Вам, люди»  у виконані ансамблю «Дзвоники» міського клубу, керівник Оксана Буханська.

    Шевченкове слово декламували переможниці міжнародного  конкурсу «Шевченківських читань» : Уляна Буханська -   вірш «Садок вишневий коло хати», Соломія Касько - вірш «Зоре моя вечірняя», Рима Петрова-  вірш «Тече вода з під явору»,  Христина Касько – вірш «Стоїть в селі Суботові», Мацюк Влада - вірші «Доля»,  Мацюк Злата - вірш  «Вітер з гаєм розмовляє».

Іскриста  вода із Шевченкового джерела надихнула багатьох поетів на високе слово. Одним із відомих поетів-піснярів є дубенчанин Сергій Рачинець, який також був присутній на Шевченківському святі та читав свої вірші.

    Люди нашого краю свято шанують пам'ять про великого сина України. Так, зокрема, місцева художниця Олена Степанівна Ружанська намалювала портрет Т. Шевченка та представила свою картину на заході.

    Відділ культури і туризму Дубенської міської ради відзначив усіх учасників Шевченківського свята.

Активними та уважними слухачами Шевченківського свята стали учні Дубенського ліцею №1.








Бабин Яр – відгук пам’яті

 


83 роки тому у Бабиному Яру  29 вересня 1941-го року почалися масові розстріли, які тривали протягом двох років. Це місце стало  мовчазним свідком злочину нацистської Німеччини та її репресивної машини та одним із всесвітніх символів Голокосту.

Одних  розстрілювали відразу,  інших відправляли  до   тимчасового табору військовополонених. Згодом проводили реєстрацію євреїв, створювали гетто, вивозили до концтабору і знищували.

У Бабиному Яру в роки Другої світової війни нацисти вбили, за різними даними, від 70 до 200 тисяч осіб.

Книжкова виставка «Бабин Яр – відгук пам’яті», яку підготувала  Дубенська міська центральна публічна бібліотека,  знайомить з цими трагічними подіями.




Україна бажає миру

 


Мир на землі – це затишок і тиша,

Це сміх дитячий і душі політ ,

Коли поет чарівні вірші пише

Про незвичайний , дивовижний світ .

Мир на землі – це росяні світанки ,

Краса і творчість , пісня у гаях .

Мир на землі - це вечори і ранки

Із радістю і щастям у серцях .

Мир на землі – це дім і мама, й тато ,

Й любові стільки - просто через край !

Це та земля, де щастя є багато

І в кожній хаті – хліба коровай .

Це та земля , де сміх і пісня лине ,

А діти йдуть до школи знов і знов.

Й ніколи у боях ніхто не гине

Бо там господар – щастя і любов .

21 вересня весь світ відзначає Міжнародний день миру.

Раніше для нас, українців, мир—це була повсякденна реальність. На вулицях нашої неньки — України було спокійно, діти ходили до школи, посміхались. Але  відбулись різкі зміни, підкралося горе. На Україну напав ворог і нам, українцям, потрібно усіма силами боротися за мир, щоб нам завжди світило тепле, ясне сонечко, щоб небо було завжди чисте та голубе, щоб завжди були посмішки на обличчях людей. Символом міжнародної солідарності всіх людей світу є дзвін миру. Його було відлито з тих монет, які пожертвували діти всіх континентів. На дзвоні зроблено напис: « Хай буде всезагальний мир в усьому світі»

Зі святом миру! Нехай кожен день дарує спокій і радість нашій рідній землі! Нехай кожен новий день приносить Україні спокій, безпеку та впевненість у щасливому майбутньому під мирним небом. Бажаємо, щоб мирне небо завжди було над нашими головами, а життя проходило в спокої та безпеці для кожної української родини.

До Міжнародного дня миру у Дубенській міській центральній публічній бібліотеці діє книжкова виставка літератури «Україна бажає миру».