понеділок, 30 грудня 2024 р.

Світло Різдва

 

Різдво – чарівний час, коли можна знайти на сторінках книг всю магію світів, пригоди та історію див. Учасники літературно-лялькової студії «Веселинка» завітали до бібліотеки із біблійною театралізованою історією створення землі, історією виникнення свята, а також з історією про диво яке трапилось на Різдво.

На захід завітав депутат Дубенської міської ради Микола Пилипчук, який сердечно привітав присутніх з різдвяними і новорічними святами та подарував діткам солодкі подарунки.

Родзинкою свята була музична композиція у виконанні Катрусі Гундової та чаювання у теплій атмосфері.

Вітаємо всіх з Різдвяними святами, найкращими святами  для дітей та дорослих, і бажаємо Божого захисту і благословіння для воїнів і України,  миру, тепла і затишку у кожну родину.     





пʼятниця, 13 грудня 2024 р.

Чорнобиль… Пам’ять не відпускає

 


14 грудня в Україні відзначають День вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – людей, які ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію XX ст., що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС.

Чорнобиль… Чорний біль нашої землі. І скільки не минуло б років, все одно це слово полум’яніє чорним вогнищем скорботи. Чорний день в історії України став відомий усьому людству. Ця аварія не має аналогів за масштабами забруднення довкілля та негативного впливу на здоров’я людей.

До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС  працівники бібліотеки  підготували  книжкову  виставку  «Чорнобиль… Пам’ять не відпускає» .

Техногенна катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції, яка  сталася 26 квітня 1986 року –   найважча  за своїми наслідками катастрофа в сучасній історії. В Україні внаслідок вибуху було  радіаційно забруднено понад  дві тисячі населених пунктів. Але найстрашніше – це  людське горе, пов’язане зі смертю чи втратою здоров’я ліквідаторів аварії, хворобами дітей, страхом важких наслідків катастрофи.

Ми пам’ятаємо і шануємо загиблих героїв  – ліквідаторів аварії, які пожертвували  власним  здоров’ям і життям.


В читачі посвята – для дітей всіх свято!


З раннього дитинства кожна людина звертається до книги, Бо саме читання книг збагачує наше життя, робить його більш цікавим і наповненим, допомагає нам через книгу пізнавати світ.

Сьогодні до книгозбірні на бібліотечне свято «В читачі посвята – для дітей всіх свято!», завітали учні 2 – А класу Дубенського ліцею № 2 разом з класоводом Тетяною Міхновець та Завідувачкою бібліотеки ліцею Людмилою Чижук.

В дружній атмосфері наші маленькі гості пригадали історію створення книги, основні правила користування книгою, підготували і провели театралізовану виставу «Ріпка» на новий лад, показали себе справжніми знавцями і любителями читання під час вікторин, яку проводила Королева Книг.

На згадку про свято діти отримали «Пам`ятки читача» та смаколики з побажаннями.








Твоє право – твій обов’язок

 


Дитинство—це найбільш безтурботна та прекрасна пора в житті кожної людини. Саме в цей період особистість формується фізично, психічно, інтелектуально, здобуває необхідні знання та навички. Для дітей мають бути створені всі умови для повноцінного життя та розвитку, а для цього дитина та родина, де вона виховується, мають перебувати під правовим захистом держави.

 В 1948 році держави, що увійшли до ООН підписали Загальну декларацію прав людини – документ, який забезпечує громадянські права та свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканість та багато іншого. Але в Декларації немає жодного слова про дітей, які потребують особливої уваги та захисту з боку держави.

 Саме тому в 1948 році ООН прийняла окремий документ « Конвенція про права дитини», в якому держави зобов’язані дотримуватись прав кожної дитини.

Щорічно 10 грудня ми відзначаємо Міжнародний день захисту прав людини.  Цій даті була присвячена година спілкування « Твоє право – твій обов’язок», яка відбулася у нашій бібліотеці з учнями 6-Б класу ліцею № 3. Учні ознайомились з основними статтями Конвенції про права дитини, про свої обов’язки, прийняли участь у казковій правовій вікторині. На захід була запрошена інспектор з дотримання прав людини Дубенського райвідділу поліції Олеся Бондарець, яка  розповіла про  Міжнародну акцію «16 днів проти насильства», що проходить з 25 листопада по 10 грудня.   

               



Чарівниця Зима

 

Мабуть, зима — найкраща пора для читання. Святий Миколай з мішком подарунків, новорічна ялинка, перша різдвяна зірочка в небі — все це так близько і так хвилююче! Запрошуємо вас до бібліотеки на чергову зустріч з новими історіями, снігопадом пригод та незабутніми враженнями.

Для всіх маленьких читачів ми підготували добірку книжок про зиму та Новий рік.

Запрошуємо до читання!



четвер, 12 грудня 2024 р.

1933. Хроніка голодного геноциду

 


Голодомор 1932 – 1933 років – одна з найстрашніших сторінок історії українського народу.

Україна внаслідок Голодомору – геноциду 1932–1933 років, масових штучних голодів 1921–1923 та 1946–1947 років втратила мільйони людських життів.

Знищення українського народу як національної групи – такою була мета  злочину  комуністичного  тоталітарного режиму  через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл і цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресій проти незгодних створив для українців умови, не сумісні із життям.

Кожен з нас пам’ятає про цей злочин. Зі сторінками голодомору знайомить виставка « 1933.  Хроніка голодного геноциду», до Дня пам’яті жертв голодомору,  з якою можна ознайомитися у нашій бібліотеці.



Україна - територія Гідності та Свободи

 


21 листопада, Україна відзначає День гідності та свободи Це свято присвячене річниці відразу двох знаменних подій в українській історії - Помаранчевої революції та Євромайдану.

Помаранчева революція – це акції протесту українців проти масових фальсифікацій на президентських виборах 2004 року на користь Віктора Януковича. Мітинги отримали назву за кольором, який використовували прибічники кандидата в президенти Віктора Ющенка й опозиційної партії «Наша Україна». Під помаранчевими стягами протестували українці, яким була небайдужа доля країни.

21 листопада 2013 року півтори тисячі людей вийшли на майдан Незалежності проти того, що проросійський президент Віктор Янукович відмовився підписувати угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі. Акція протесту назвали Євромайдан, а згодом Революцією Гідності.

Уночі 30 листопада розпочався жорстокий розгін міліцією студентів. У відповідь на це 1 грудня в центр Києва з’їхалися сотні тисяч людей.

З нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи в Дубенській міській центральній публічній бібліотеці діє книжкова виставка "Україна - територія Гідності та Свободи".


середа, 11 грудня 2024 р.

У царстві книг

 


Любов до читання відкриває двері до пригод, пізнання нового та цілого ряду ключових навичок, таких як розвиток мовлення та формування словникового запасу. Читання розвиває мислення та уяву, покращує пам’ять. Дуже важливо з ранніх років прищепити дитині любов до книги і в цьому допоможе відвідування бібліотеки.

Сьогодні в гості до Дубенської міської центральної публічної бібліотеки на бібліотечний урок завітали учні 2-го класу Дубенський ліцей №3 з  класоводом Наталією Григорівною Гнатюк та асистентом Марією Олександрівною Чайкою. Маленькі читачі ознайомились з фондом бібліотеки, виставками, новою літературою, а також взяли книги для читання вдома.








День нової книги

 


Спитай себе, дитино, хто ти є,

І в серці обізветься рідна мова;

І в голосі яснім ім'я твоє

Просяє, наче зірка світанкова.

З родинного гнізда, немов пташа,

Ти полетиш, де світу далечизна,

Та в рідній мові буде вся душа

І вся твоя дорога, вся Вітчизна.

У просторах, яким немає меж,

Не згубишся, як на вітрах полова.

Моря перелетиш і не впадеш,

Допоки буде в серці рідна мова.

(Дмитро Павличко)

Дуже часто називають нашу мову милозвучною, як спів солов’я, бо лине вона, як ніжна пісня співучого соловейка. Наша мова немов барвистий український віночок, у якому вплетено різнокольорові стрічки. Нашу мову порівнюють з калиною, бо вона така ж красива, як народний улюблений символ українців.

«Рідна мова дорога людині, як саме життя» - говорить народна мудрість. І це так. Адже без мови не може існувати жоден народ та його культура.

27 жовтня ми будемо  відзначати  День української писемності та мови - свято розвитку державної мови. Напередодні свята у  Дубенській міській центральній публічній бібліотеці відбувся  день нової книги. До нас завітали учні 4-Б класу ліцею № 2  з класоводом Валентиною Миколаївною Козлюк та бібліотекарем ліцею Людмилою Григорівною Чижук. Учні ознайомились з новинками літератури сучасних українських та зарубіжних  письменників та взяли книги додому.

Мова
- духовне багатство народу. Щоб любити - треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й недосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.

(Василь Сухомлинський)





Згадав свою Волинь святую

 


24 жовтня до 178-ї річниці перебування Кобзаря на Дубенщині у Дубенській міській центральній публічній бібліотеці відбулося Шевченківське свято «Згадав свою Волинь святую».

   Шляхами нашого краю Тарас Шевченко мандрував восени 1846 року. У повісті «Варнак» він пише: «з Кременця пішов я через село Верба в Дубно, а з Дубна на Острог, Корець і на Новоград-Волинський, на береги моєї рідної, моєї прекрасної Случі».

    Про ці далекі події розповіла присутнім ведуча заходу -  письменниця  Любов Пшенична. Саме про це ідеться  у  документальному  фільмі «Шевченкова дорога», який створили режисер Микола Величковський та письменники Дубенщини , перегляд  якого відбувся під час заходу.

    На Шевченківському святі звучали пісні «Ой шляхи широкії» у  виконані Оксани Буханської,  «Про благодатну долю України» у виконанні учня 5 класу Дубенської школи мистецтв Бориса Якимчука, викладач Чекеренда Наталія,  «Ти є і будеш Україно» та «Мир Вам, люди»  у виконані ансамблю «Дзвоники» міського клубу, керівник Оксана Буханська.

    Шевченкове слово декламували переможниці міжнародного  конкурсу «Шевченківських читань» : Уляна Буханська -   вірш «Садок вишневий коло хати», Соломія Касько - вірш «Зоре моя вечірняя», Рима Петрова-  вірш «Тече вода з під явору»,  Христина Касько – вірш «Стоїть в селі Суботові», Мацюк Влада - вірші «Доля»,  Мацюк Злата - вірш  «Вітер з гаєм розмовляє».

Іскриста  вода із Шевченкового джерела надихнула багатьох поетів на високе слово. Одним із відомих поетів-піснярів є дубенчанин Сергій Рачинець, який також був присутній на Шевченківському святі та читав свої вірші.

    Люди нашого краю свято шанують пам'ять про великого сина України. Так, зокрема, місцева художниця Олена Степанівна Ружанська намалювала портрет Т. Шевченка та представила свою картину на заході.

    Відділ культури і туризму Дубенської міської ради відзначив усіх учасників Шевченківського свята.

Активними та уважними слухачами Шевченківського свята стали учні Дубенського ліцею №1.








Бабин Яр – відгук пам’яті

 


83 роки тому у Бабиному Яру  29 вересня 1941-го року почалися масові розстріли, які тривали протягом двох років. Це місце стало  мовчазним свідком злочину нацистської Німеччини та її репресивної машини та одним із всесвітніх символів Голокосту.

Одних  розстрілювали відразу,  інших відправляли  до   тимчасового табору військовополонених. Згодом проводили реєстрацію євреїв, створювали гетто, вивозили до концтабору і знищували.

У Бабиному Яру в роки Другої світової війни нацисти вбили, за різними даними, від 70 до 200 тисяч осіб.

Книжкова виставка «Бабин Яр – відгук пам’яті», яку підготувала  Дубенська міська центральна публічна бібліотека,  знайомить з цими трагічними подіями.




Україна бажає миру

 


Мир на землі – це затишок і тиша,

Це сміх дитячий і душі політ ,

Коли поет чарівні вірші пише

Про незвичайний , дивовижний світ .

Мир на землі – це росяні світанки ,

Краса і творчість , пісня у гаях .

Мир на землі - це вечори і ранки

Із радістю і щастям у серцях .

Мир на землі – це дім і мама, й тато ,

Й любові стільки - просто через край !

Це та земля, де щастя є багато

І в кожній хаті – хліба коровай .

Це та земля , де сміх і пісня лине ,

А діти йдуть до школи знов і знов.

Й ніколи у боях ніхто не гине

Бо там господар – щастя і любов .

21 вересня весь світ відзначає Міжнародний день миру.

Раніше для нас, українців, мир—це була повсякденна реальність. На вулицях нашої неньки — України було спокійно, діти ходили до школи, посміхались. Але  відбулись різкі зміни, підкралося горе. На Україну напав ворог і нам, українцям, потрібно усіма силами боротися за мир, щоб нам завжди світило тепле, ясне сонечко, щоб небо було завжди чисте та голубе, щоб завжди були посмішки на обличчях людей. Символом міжнародної солідарності всіх людей світу є дзвін миру. Його було відлито з тих монет, які пожертвували діти всіх континентів. На дзвоні зроблено напис: « Хай буде всезагальний мир в усьому світі»

Зі святом миру! Нехай кожен день дарує спокій і радість нашій рідній землі! Нехай кожен новий день приносить Україні спокій, безпеку та впевненість у щасливому майбутньому під мирним небом. Бажаємо, щоб мирне небо завжди було над нашими головами, а життя проходило в спокої та безпеці для кожної української родини.

До Міжнародного дня миру у Дубенській міській центральній публічній бібліотеці діє книжкова виставка літератури «Україна бажає миру».





понеділок, 2 вересня 2024 р.

Перемагає той, хто пам`ятає


 29 серпня, ми згадуємо та вшановуємо пам’ять захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Цей День пам’яті держава започаткувала в 2019 році. Саме 29 серпня, бо з цією датою пов’язаний один із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів з оточення під Іловайськом у 2014 році. Тоді російське керівництво – традиційно для себе – порушило домовленості: українських військових розстріляли, коли вони колонами проходили тим, що мало бути «зеленим коридором». Їхній шлях пролягав через соняшникові поля. Тому традиційним символом пам’ятного дня 29 серпня став соняшник.

Кожен загиблий на фронті – це неоціненна втрата для країни і для сім'ї військового. Поділяємо біль втрати з усіма родинами, чиї рідні віддали своє життя за Україну.

Вічна пам’ять та шана нашим Героям!



середа, 28 серпня 2024 р.

Незалежна і єдина будь навіки, Україно!

 


24 серпня Україна відзначає День Незалежності. Саме цього дня 33 роки тому на позачерговій сесії Верховної Ради України було ухвалено Акт проголошення Незалежності України.

Це важливе свято для держави, адже сьогодні, як і багато поколінь тому, українці виборюють свою незалежність зі зброєю в руках.

9 фактів про День Незалежності, які варто знати:

1. Чернетку Акту проголошення незалежності написали вранці 23 серпня 1991-го Леонтій Сандуляк та Левко Лук’яненко у звичайному шкільному зошиті. Для документа обрали термін "акт", бо слово "закон" видавалось надто буденним і натякало на багаторазову дію.

2. На історичному документі про державний суверенітет України депутати залишали написи: "Слава Україні", "Ще не вмерла і не вмре", "Від сьогодні — будьмо".

Зі спогадів Левка Лук’яненка: "Необхідно написати такий законопроєкт, який би проголошував незалежність країни і в якому не буде дискусійних положень. Його треба ухвалити без обговорення. Бо якщо почнеться дискусія, то все затягнеться. За один день не ухвалимо. А потім — вихідні. У комуністів пройде страх. І нам не вдасться проголосити незалежність".

3.Після завершення позачергового засідання 24 серпня біля трибуни депутати виконали гімн Українських Січових стрільців. Пісню відразу підхопили мітингувальники, які зібралися на вулиці.

4. Тоді ж до зали внесли синьо-жовтий прапор — за пропозицією В’ячеслава Чорновола. З ним український народ стояв на барикадах біля російського Білого дому (так часом називають будинок уряду РФ у Москві). Пізніше прапор підняли над куполом парламенту.

5. Польща і Канада стали першими державами, які визнали незалежність України.

6. У перші тижні після референдуму незалежність також визнали Угорщина, Литва, Латвія, Болгарія, Естонія, Чехословаччина, Швеція, Ізраїль, Швейцарія. Після того, як до цього списку 25 грудня приєдналися США, одна за одною Україну почали визнавати й інші впливові держави. До кінця січня 1992 року перелік налічував більше ніж 90 держав світу, зокрема всі країни НАТО і ЄС.

7. 8 грудня 1991 року в державній мисливській резиденції Вискулі в Біловезькій пущі (Білорусь) лідери України, Росії та Білорусі підписали угоду про те, що Союз "як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування". Своїми підписами Леонід Кравчук, Борис Єльцин і Станіслав Шушкевич скасували договір про створення Союзу Радянських Соціалістичних Республік.

Л. Кравчук, С. Шушкевич та Б. Єльцин після підписання угоди у Біловезькій пущі. Фото: RIA Novosti archive via Wikimedia Commons

8. Перший військовий парад з нагоди Дня Незалежності України провели 24 серпня 1994 року. Його приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький.

9. День Незалежності України святкують і за кордоном. Представники української діаспори проводять акції, мітинги, флешмоби, концерти. А після повномасштабного російського вторгнення святкові заходи стали поєднуватися з акціями підтримки України та ЗСУ.

Але війна за Незалежність України триває. Агресор вторгся на нашу територію з наміром учинити те, що йому не вдалося за всі минулі роки і століття – підкорити Український народ.

Сьогодні ми не лише відстоюємо своє природне право мати власну державу, захищаємо свій цивілізаційний вибір від вторгнення ворога – московії, яка нині має назву російська федерація. Ми боремося за саме існування Українського народу, за можливість для кожного з нас просто жити та не бути рабом або манкуртом.

Зазіхаючи на державний суверенітет України, кремлівський режим спровокував хаос на європейському континенті, розбалансував чинну систему колективної безпеки та викликав несприятливі економічні, екологічні, політичні та інші наслідки у цілому світі. Тому зупинити агресора – завдання всіх цивілізованих націй.

Сильна незалежна Україна – це держава, у якій об’єктивно зацікавлений світ. Відстоюючи власну незалежність сьогодні, ми убезпечуємо народи Європи, всі цивілізовані народи світу від можливих посягань з боку російського агресора. Тому маємо повне право на максимальну підтримку всіх країн, які декларують себе як демократичні.



Вільні у віках

 

15 липня - День Української Державності  - день, який підтверджує  тисячолітню  історію нашої культури, самобутності, традицій та звичаїв.

Історія українського державотворення засвідчується першими згадками про заснування столиці  нашої держави – міста Києва та подіями, пов’язаними з діяльністю князя Київського Володимира. У 988 році він прийняв християнство, що стало для України цивілізаційним вибором. Християнство сприяло піднесенню культури, освіти, дало поштовх розвитку кириличної писемності.

Давня Русь успішно долучилася до загальноєвропейського культурно-релігійного простору. Її державотворчі традиції продовжили Галицько-Волинське князівство, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна.

На вшанування видатного державотворця Київського князя Володимира Великого у День Хрещення Київської Русі–України – 15 липня – встановлено День Української Державності.

Державність є своєрідним фундаментом, корінням держави, це устрій усього матеріального і духовного буття народу.



пʼятниця, 28 червня 2024 р.

Конституція - основний закон нашого життя

 


28  червня Україна відзначає одне з найважливіших державних свят - День Конституції. Саме цього дня 28 червня 1996 року ухвалили Основний закон держави.

     Як правило, це єдиний правовий акт чи система таких актів, за допомогою яких безпосередньо народ чи органи держави, що виступають від його імені, встановлюють основні принципи устрою суспільства і держави, визначають статус державної влади і місцевого самоврядування, закріплюють права і свободи людини і громадянина. Конституція має найвищу юридичну силу. Вона є юридичним вираженням суверенної волі українського народу, який є єдиним джерелом влади в державі. Закони та інші нормативно-правові акти, що приймаються у державі, не можуть суперечити Конституції, тому повинні відповідати їй. Конституція має постійний характер. Це означає, що строк її дії не визначений, тобто не обмежений у часі.

  З нагоди свята  у Дубенській міській  центральній  публічній бібліотеці з користувачами проведено бесіду «Конституція України - основний Закон держави», на якій їх ознайомлено з основними статтями Конституції, які захищають права та свободи людини та громадянина, а також у бібліотеці діє книжкова виставка літератури «Конституція - основний закон нашого життя».




середа, 26 червня 2024 р.

Міжнародний день друзів

 


9 червня  ми відзначаємо  Міжнародний день друзів. Дружба завжди була великою цінністю у житті людини, адже відшукати по-справжньому вірного друга вважається  удачею.

Напередодні цього свята до нас завітали наші друзі,  учні  1 А класу Дубенського ліцею № 2 з класоводом Тетяною Міхновець на  пізнавальну годину «Вчимося бути друзями». Під час заходу діти дізнались про важливість дружби, навчитись цінувати вірність та переглянули повчальні мультики.

Дружба - це взаєморозуміння і безкорисливість, щирість і довіра, спільні інтереси. Друг ніколи не залишить у біді і завжди прийде на допомогу.  Дружбу можна легко втратити, але хто шукає - знаходить, адже дружба ні до чого не зобов’язує і зобов’язує до всього.

В День друзів ми вітаємо всіх наших читачів! Не забудьте привітати ваших друзів! Бажаємо Вам всіх благ і нехай Ваша дружба ніколи не зникне!